Total Pageviews

Friday, June 28, 2013

A je nje Shopaholic?Pas njefare blerjesh te bera,
 te gjithe mendojme per shpenzimet. Por smund te heqesh asnje nga lista jote, sepse kepucet te duhen, canta te duhet se eshte in, bluza eshte nje "must", te duhen te gjitha! Dhe mendja te shkon tek ajo tek e cila cdo femer i trembet: 

A jam une nje shopaholic?

 Ka nje diference te madhe midis te 
shijuarit te te berit shopping dhe impulsit te menjehereshem per te dal dhe shpenzosh, pa marre parasysh gjendjen ekonomike ne te cilen ndodhesh apo pa e menduar se cfare te duhet realisht.
Te jesh e fiksuar per blerjet do te thote te blesh 
cdo gje, pa e menduar nese te duhet apo jo.
Nese e keni pyetur veten tuaj nese jeni shopaholic, 
lexoni per poshte 10 pikat per te kuptuar 
vertet nese jeni apo jo.

Wednesday, June 19, 2013

15 gjera qe duhet ti dini!
  1. Aplikoni krem me faktor mbrojtes Spf (sun protecting factor) edhe kur koha eshte e vrejtur apo eshte dimer. 
  2. Nese djersisni shume apo laheni ne det ose pishine, riaplikojeni cdo 2 ore.
  3. Kur zgjidhni nje krem me SPF, sigurohuni qe te jete bllokues edhe per rreatimin UVA, ndryshe do te jeni i ekspozuar ndaj tyrre dhe mbrojtur vetem nga UVB.
  4. Per te perditshmen tuaj, perdorni te pakten nje krem me spf 15. Fytyra eshte me delikate se do pjese tjeter e trupit.
  5. Aplikoni kremin me spf ne te gjitha pjeset e trupit, edhe ne vesh, gishta apo kembe.
  6. Perdorni syzet dhe kapelet per nje mbrojtje ekstra per syte dhe skalpin tuaj te kokes. Pervecse ju  bejne fashion, jane te vetmet gjera qe mbrojne keto pjese.
  7. Evitoni rrezet e diellit nga ora 10 deri ne oren 16. Ne kete kohe, rrezet e diellit bien pingul mbi Toke dhe rrezatimi eshte me i madh.
  8. Vishuni me rroba te trasha ose te erreta, sepse ajo kane nje SPF me te madhe sesa ato me ngjyra te hapura dhe te holla. Megjithate do ishte mir qe ne vere rrobat te lahen me detergjente te posacem per veshjen e tyre me SPF.
  9. Kini kujdes sepse cdo ngjyre e lekures e cila ndryshon nga ngjyra juaj natyrale eshte nje demtim i diellit. Sa me e erret, aq me e demtuar eshte.
  10. Te gjitha ngjyrat e lekures jane te ekspozuara ndaj kancerit te lekures, jo vetem ai i zbehti.
  11. Shumica e kancerit te lekures shkaktohet kryesisht nga nga rrezatimi diellor perpara moshes 20 vjec.
  12.  Melanoma eshte kanceri i lekures me i shpeshte per te rinjte dhe rrezikon seriozisht jeten duke cuar deri ne vdekje.
  13. Melanoma mund te shfaqet edhe ne skalpin e kokes.
  14. Dielli nuk demtom thjeshte lekuren, mund te demtoj edhe syte duke shkaktuar katarakten e syve.
  15. 90% e linjave te ftytyres, rrudhave apo njollave kafe shkaktohen nga rrezatimi diellor dhe mund te parandalohen me kujdesin e duhur.


  Tuesday, June 18, 2013

  Une jam nje Blogere (3)


  Sot do tju sjellim me afer eksperiencen 
  e nje blogere paksa ndryshe nga sa jemi mesuar te shohim gjithandej neper internet. Blogimi i saj eshte i lidhur me moden, fashionin dhe gjithcka nje vajze mund te kete vetem se ne sitin e saj nuk gjen as foto te veshjeve te saj dhe as pjese nga jeta e saj. Eshte nje vend idesh ku te gjithe mund te gjejne pjeseza riciklimi, personalizimi apo DIY (do it yourself) sic i quan ajo. Preferon te mos ekspozohet shume, ka nje imagjinate teper te bukur dhe realizon gjera qe per shume duken thuajse te pamunduara.

  Thursday, May 23, 2013

  Cannes 2013!  Festivali nderkombetar i Kanes, 
  nje vend ku dy filma shfaqen ne ekran per dy jave,
   ku xhirohen me miliarda dollare dhe ku yjet 
  pozojne, luaje dhe defrehen.
  Megjithese Kana (Cannes) eshte e njohur per kete
   festival, ajo qe eshte pjese e tij gjithashtu, eshte pasarela nderkombetare per dizenjatoret dhe stilistet duke treguar krijimet e tyre te fundit tek yjet me te 
  bukur te ekranit.  Wednesday, May 22, 2013

  Une jam nje blogere (2)

   
  Ne rubriken e te merkures, Une jam nje blogere, 
  vjen per ju nje vajze nga Gjermania e cila e 
  adhuron shume moden .
   Blogu i saj quhet Laura's fashion spice ku 
  ajo percjell inspirim 
  per te gjithe jo vetem me trendet e
   fundit por edhe duke percjelle
   stilin e saj.
  Blogu nuk sjelle vetem foto te bukura, por edhe 
  esencen qe vete Laura preferon ti hedhi pamjes se saj 
  duke e kuruar ne teresi veshjen deri tek 
  aksesoret me te fundit.

  Friday, May 17, 2013

  Elhaida Dani ne gjysem finale!

   

  Ajo eshte vetem 20 vjece dhe me zerin e saj po mrekullon e mahnit gjithe vendin fqinje, Italine!  Sa here degjon e ridegjon performancat e saj te behet kokrra mishi mishi! Bej shaka por si te mos shkruash per Elhaida Danin qe cdo nate show qe kalon na kenaq me performancat dhe zerin e saj duke bere qe te gjithe te mahniten dhe dashurohen pas saj


  Wednesday, May 15, 2013

  Une jam nje Blogere (1)


  Sot do te prezantojme nje
   blogere e cila jeton ne Trento te Italise dhe 
  qe eshte nder te paktat vajzat b/vlogere shqiptare e cila ka preferuar qe pasionin e saj per fashion-in ta sjell permes botes se makiazhit. Eshte e thjeshte, me shume klas dhe di gjithone te sjelle per te gjithe ne video interesante ku 
  besoj te gjithe e gjejne veten. 
   Posedon nje faqe ne Facebook
  nje website si dhe nje kanal ne Youtube nga 
  ku ajo deshiron qe te gjithe ta njohin veten permes 
  makiazhit. "Knowing yourself 
  through make up"...dhe PO! ajo
  di te vishet bukur!

  ShareThis