Total Pageviews

Wednesday, May 22, 2013

Une jam nje blogere (2)

 
Ne rubriken e te merkures, Une jam nje blogere, 
vjen per ju nje vajze nga Gjermania e cila e 
adhuron shume moden .
 Blogu i saj quhet Laura's fashion spice ku 
ajo percjell inspirim 
per te gjithe jo vetem me trendet e
 fundit por edhe duke percjelle
 stilin e saj.
Blogu nuk sjelle vetem foto te bukura, por edhe 
esencen qe vete Laura preferon ti hedhi pamjes se saj 
duke e kuruar ne teresi veshjen deri tek 
aksesoret me te fundit."Quhem Laura jam 17 vjece dhe kam 3 vjet qe jetoje ne Gjermani. Jam gjysem shqiptare dhe gjysem gjermane. Blogu im quhet Fashion Spice me te cilin dua t'iu percjell pasionin tim qe esht moda. Une zgjodha te beja nje blog rreth modes sepse per mua moda eshte nje art nepermjet te cilit cdo njeri mund riprezanton veten ne menyr individuale. Jeni te mirepritur ta vizitoni blogun tim : http://laurasfashionspice.blogspot.de/?m=1
" .
1. Pse vendose te hapesh nje blog mode ?

Une vendosa te hap nje blog mode pasi me kane kerkuar shume veta ta beja kte gje sepse i pelqente stili im i veshjes dhe donin inspirime per veshjet e tyre duke pare si i kombinoj une gjerat. Por nje arsyje tjeter perse hapa nje blog ishte se une doja te ndaja pasionin tim dhe me pjesen tjeter te botes jo vetem me shoqerine time.
 Ne fillim kisha me te vertet shum frike te hapja nje blog sepse thash nese nuk i pelqen asnje njeriu tjeter jashte shoqerise time se si vishem, do me duhet ta mbyll blogun sepse ska per ta vizituar njeri por pastaj i thash vetes edhe nqs nuk i pelqen te tjerve ti e ke pasion moden prandaj shikoje blogun si menyre per ta zhvilluar kete pasion, nuk eshte e rendesishme a i pelqen te tjereve. Por ja qe e kisha gabim dhe deri tani kam arritur pothuajse 4000 klikime dhe jam ne vertet shume e lumtur. 

2. Si ishte ky moment, a mund ta pershkruash ?
 

Blogu im lindi nje dite qe une isha semure ne shtepi dhe nuk po dija ca te beja dhe thashe meqe ta kane kerkuar shum veta pse nuk e hap blogun tani qe ke kohe ta rregullosh sipas deshires tende . Dhe keshtu u ula prane laptopit tim dhe shkova te blogger.com e hapa blogun e fillova ta rregulloja sipas preferencave te mia . Pastaj po mendoja si do ta besh postimin tend te pare cfare do shkurash ne te dhe keshtu lindi blogu bashk me postimin tim te pare .

3. Pse e ke quajtur blogun "Fashion Spice" ? 

Une e kam quajtur blogun tim Fashion Spice sepse seciles nga veshjeve i jap gjithmon nje esence timen dmth dicka qe jo cdo kush do e kishte veshur ne nje menyrt te tille e cila me personifikon mua . Dhe duke menduar kete i vura emrin Fashion Spice qe perkthyer ne shqip do te thot Esence Mode .

4. Cfare te ka sjell blogu deri tani ? 

Deri tani blogu me ka sjelle shum komente pozitive qe mi kane derguar ne inboxin e faqes ne Facebok por edhe vizitor nga te gjitha anet e botes si per shembull nga Amerika. Kjo ka qene nje shenje per mua sic mund ti themi qe bera mire qe hapa blog dhe qe puna dhe koha qe investoj ne te nuk eshte e kote. 

5. Si lind nje post i joti deri sa postohet ne blog ?

Fillimisht zgjedh nga garderoba ime se ca dua te vesh pastaj i kombinoj gjerat sic me pelqen mua. Neqoftese me duket nje veshje me te vertet e bukur per ta postuar qe prezantonn stilin tim ( se kam dhe un si cdo njeri raste qe pertoj te rregullohem e vesh atlete bluze e xhinse ) atehere i them nje shoqes time ose dhe mamit me raste te me bej fotot. Keshtu kam bazen e postimit dhe duke pare fotot filloj mendoj nje titull te pershtatshem per postimin dhe permbajtjen qe do kete .

6. A ke pasur ndonje moment qe ke then "boll sia dal dot me me te, do ta mbyll" ? 

Te them te drejten ka pasur nje moment te tille ne kohen qe kisha provimet sepse shume veta po me thonin qe e kam neglizhuar shume blogun dhe qe po presin postime te reja nga ana ime. Por pastaj mendova qe " ti ke investuar shume ne kte blog, me vertet do ta hedhesh poshte gjithe kete qe ke krijuar me djersen tende vetem se momentalisht nuk ke kohe te postosh gje ? Dhe pergjigja qe i dhash vetes ne ate moment ishte "Jo nuk do dorezohesh kaq shpejt sepse dihej qe do vinte nje kohe qe s'do kishe shume kohe per blogun por s'do te thote qe ti ta mbyllesh blogun vetem per kete arsyje sepse do mbarosh provimet e do kesh me shume kohe ti perkushtohesh blogut. 

7. Pse vendose te flasesh ne dy gjuhe ?

Une vendosa te shkruaj anglisht edhe shqip sepse doja qe dhe ata qe nuk e kuptojne shume mire anglishten te kene mundesine te kuptojne gjerat qe shkruaj dhe jo te t'i duhet nje fjalor per ta kuptuar . Por edhe se shume pak blogera shqiptare i kane postimet e tyre ne shqip dhe mendova se do ishte ide e mire te shkruaja ne shqip dhe anglisht.

8. A mendon se po te jetoje ne Shqiperi nuk do kishe mundesi ta hapje kete blog ? 

Jo une nuk mendoj se po te jetoja ne Shqiperi nuk do kisha mundesine te hapja kete blog pasi shumica e vizitoreve edhe pse jetoj ne Gjermani jane nga Shqiper

ia. Them se dhe ne Shqiperi interesohen njerzit per moden te pakten kto vitet e fundit i eshte rritur interesi ne kete fushe gje qe e ve re sa here jam ne Tirane. Me rastesis qe shof njerez te veshur me te vertet shum bukur dhe sipas modes se fundit dhe jo si vite me pare qe njerzit visheshin me thjesht dhe komode . 

9. Cfare ka ne garderoben tende qe nuk e kane te gjithe ? 

Them se jane disa gjera ne garderoben time qe nuk besoj t'i kene te gjithe si per shembull strecet e mia me kafka , nje pale atlete qe jane te sitilit te viteve 80 kepucet e mia me take ortopedike dhe me lule si dhe disa bluza e funde te stilit hippie qe i vesh ne vere. 

10. Sipas mendimit tend si esht te vishesh fashion ? 


Sipas mendimit tim te vishesh fashion nuk do te thote te vishesh nga siper poshte me gjerat qe jane ne mode per momentin por te veshesh ate qe te pelqen ty e ti kombinosh gjerat sipas preferencave te tua dhe te krijosh vete stilin tend. Sepse per mua ai qe ka stilin e vet esht fashion . 

11. Mendon se veshjet bejne njeriun apo njeriu ben veshjen?

Une mendoj qe ka raste qe veshjet bejne njeriun por dhe raste ne te cilat njeriu ben veshjen sic thash dhe me siper qe njeriu e krijon vet stilin e tij . 12. Nje mesazh per Albanians got style ? 

Asnjehere mos u bazoni vetem te moda me e re por kombinojini gjerat sic ju pelqejne vet. Nuk duhet patjeter te keni vec rroba te cilat jane ne mode per momentin. Secili njeri ka stilin e vet qe esht dicka shum e mire sepse do ishte e merzitcme te shifje te gjith njerzit te veshur njesoj . Individualiteti ne veshje esht rregulli numer nje per te qene in fashion .


Laura, 

No comments:

Post a Comment

ShareThis