Total Pageviews

Friday, June 28, 2013

A je nje Shopaholic?Pas njefare blerjesh te bera,
 te gjithe mendojme per shpenzimet. Por smund te heqesh asnje nga lista jote, sepse kepucet te duhen, canta te duhet se eshte in, bluza eshte nje "must", te duhen te gjitha! Dhe mendja te shkon tek ajo tek e cila cdo femer i trembet: 

A jam une nje shopaholic?

 Ka nje diference te madhe midis te 
shijuarit te te berit shopping dhe impulsit te menjehereshem per te dal dhe shpenzosh, pa marre parasysh gjendjen ekonomike ne te cilen ndodhesh apo pa e menduar se cfare te duhet realisht.
Te jesh e fiksuar per blerjet do te thote te blesh 
cdo gje, pa e menduar nese te duhet apo jo.
Nese e keni pyetur veten tuaj nese jeni shopaholic, 
lexoni per poshte 10 pikat per te kuptuar 
vertet nese jeni apo jo.

Wednesday, June 19, 2013

15 gjera qe duhet ti dini!
  1. Aplikoni krem me faktor mbrojtes Spf (sun protecting factor) edhe kur koha eshte e vrejtur apo eshte dimer. 
  2. Nese djersisni shume apo laheni ne det ose pishine, riaplikojeni cdo 2 ore.
  3. Kur zgjidhni nje krem me SPF, sigurohuni qe te jete bllokues edhe per rreatimin UVA, ndryshe do te jeni i ekspozuar ndaj tyrre dhe mbrojtur vetem nga UVB.
  4. Per te perditshmen tuaj, perdorni te pakten nje krem me spf 15. Fytyra eshte me delikate se do pjese tjeter e trupit.
  5. Aplikoni kremin me spf ne te gjitha pjeset e trupit, edhe ne vesh, gishta apo kembe.
  6. Perdorni syzet dhe kapelet per nje mbrojtje ekstra per syte dhe skalpin tuaj te kokes. Pervecse ju  bejne fashion, jane te vetmet gjera qe mbrojne keto pjese.
  7. Evitoni rrezet e diellit nga ora 10 deri ne oren 16. Ne kete kohe, rrezet e diellit bien pingul mbi Toke dhe rrezatimi eshte me i madh.
  8. Vishuni me rroba te trasha ose te erreta, sepse ajo kane nje SPF me te madhe sesa ato me ngjyra te hapura dhe te holla. Megjithate do ishte mir qe ne vere rrobat te lahen me detergjente te posacem per veshjen e tyre me SPF.
  9. Kini kujdes sepse cdo ngjyre e lekures e cila ndryshon nga ngjyra juaj natyrale eshte nje demtim i diellit. Sa me e erret, aq me e demtuar eshte.
  10. Te gjitha ngjyrat e lekures jane te ekspozuara ndaj kancerit te lekures, jo vetem ai i zbehti.
  11. Shumica e kancerit te lekures shkaktohet kryesisht nga nga rrezatimi diellor perpara moshes 20 vjec.
  12.  Melanoma eshte kanceri i lekures me i shpeshte per te rinjte dhe rrezikon seriozisht jeten duke cuar deri ne vdekje.
  13. Melanoma mund te shfaqet edhe ne skalpin e kokes.
  14. Dielli nuk demtom thjeshte lekuren, mund te demtoj edhe syte duke shkaktuar katarakten e syve.
  15. 90% e linjave te ftytyres, rrudhave apo njollave kafe shkaktohen nga rrezatimi diellor dhe mund te parandalohen me kujdesin e duhur.


  Tuesday, June 18, 2013

  Une jam nje Blogere (3)


  Sot do tju sjellim me afer eksperiencen 
  e nje blogere paksa ndryshe nga sa jemi mesuar te shohim gjithandej neper internet. Blogimi i saj eshte i lidhur me moden, fashionin dhe gjithcka nje vajze mund te kete vetem se ne sitin e saj nuk gjen as foto te veshjeve te saj dhe as pjese nga jeta e saj. Eshte nje vend idesh ku te gjithe mund te gjejne pjeseza riciklimi, personalizimi apo DIY (do it yourself) sic i quan ajo. Preferon te mos ekspozohet shume, ka nje imagjinate teper te bukur dhe realizon gjera qe per shume duken thuajse te pamunduara.

  ShareThis