Total Pageviews

Friday, June 28, 2013

A je nje Shopaholic?Pas njefare blerjesh te bera,
 te gjithe mendojme per shpenzimet. Por smund te heqesh asnje nga lista jote, sepse kepucet te duhen, canta te duhet se eshte in, bluza eshte nje "must", te duhen te gjitha! Dhe mendja te shkon tek ajo tek e cila cdo femer i trembet: 

A jam une nje shopaholic?

 Ka nje diference te madhe midis te 
shijuarit te te berit shopping dhe impulsit te menjehereshem per te dal dhe shpenzosh, pa marre parasysh gjendjen ekonomike ne te cilen ndodhesh apo pa e menduar se cfare te duhet realisht.
Te jesh e fiksuar per blerjet do te thote te blesh 
cdo gje, pa e menduar nese te duhet apo jo.
Nese e keni pyetur veten tuaj nese jeni shopaholic, 
lexoni per poshte 10 pikat per te kuptuar 
vertet nese jeni apo jo.


-Gjepat tuaj jane te shpuar.

Kjo eshte nje  thenie per te nenkuptuar se ti mund te jesh nje shopaholic nese nuk mundesh te rezistosh dot, por shpenzon cdo para qe te del perpara. Ti e di shume mire qe mund ti kursesh ato ose ti perdoresh per te paguar faturat por ne fakt shkon dhe blen nje pale kepuce te reja.

- Nuk e mban mend se cfare ke blere.

Hap dollapin tend te rrobave dhe hidh nje veshtrim.
 Nese ke gjera te cilat i ke harruar qe i ke blere apo qe ke harruar tu heqesh e etiketat e cmimeve, do te thote se vesi juaj i te blerit mund te kete dale jashte kontrollit.

 

-Te blerit ze vendin e hobeve te tua dhe punes tende.

Nese le menjane, gjera te cilat me pare te pelqenin ti shihje, atehere kjo eshte nje shenje e nje problemi serioz. Nese puna juaj po fillon te caloje sepse ti harxhon kohe duke shfletuar dyqane online ne vend qe te jesh produktive, atehere fillo te kerkosh ndihme.

- Blen gjera me pretekstin "sepse duhet..."

Cdo njeri ben blerje edhe pa i menduar. Mund te jesh nje i fiksuar pas blerjeve vetem nese blerjet e tuaja jane te momentit duke u nisur nga nje impuls. Nje shenje e te dalit jashte kontrillit te blerjeve te tua, eshte blerja e nje lloj artikullit gjate gjithe kohes si pershembull syze, canta apo aksesore edhe kur e di se ke mjaftueshem.

-Blerja e artikujve jo te domosdoshem pa menduar per perballimin nga financat e tua.

Nese je zhytur ne borxhe per shkak te blerjeve dhe e shikon qe nuk mund ta kontrollosh, duhet te kerkosh ndihme profesionale.

-Ndihesh shume mire kur blen ose kur ecen ne nje qender tregtare.

Kur blen nje artikull, truri jot cliron dopamine. Me kalimin e kohes, rrjedhja e dopamines dhe ndjesia e te kenaqurit behet e nevojshme.

-Fsheh gjerat qe blen.

Shoket e tu dhe familja ka filluar te ve re se je duke shpenzuar mbi normat ose qe shkon vazhdimisht neper qendra tregtare.Qe telene rehat, fillon ti fshehesh gjerat ose genjen per kohen e harxhuar neper qendra tregtare. Nese blen online, menjeher mbyll faqen e dyqanit kur dikush te kalon afer.

-Blen per te menaxhuar stresin.

Patjeter qe te blesh nje fustan apo dicka tjeter te pamenduar mund tju ndodhi te gjitheve. Por te blesh gjithmone sepse dicka te stresoi apo sa here qe ndihesh keq, do te thote se situata te ka dale jashte kontrollit.

-Ke shpenzuar te pakten nje karte krediti.


Limiti ne karten tuaj te kreditit nuk eshte nje synim per tu arritur. Supozohet se duhet ti mbash shpenzimet e tua ne nje limit. Nese ke nje pune qe te mbulon shpenzimet, nuk ka arsye pse duhet ta harxhosh te gjithe karten tende.

-Te blerit te ben te ndihesh fajtore.

Pasi ke blere ke nje ndjesi te madhe te pendeses. Por, ky pendim nuk eshte aq i forte sa per ti kthyer mbrapsht artikujt. 
Nese u pergjigje PO per "A jam nje shopaholic?", kerko ndihme.

4 comments:

 1. I'm not a crazy shopaholic but sometimes i just like to relax shopping , even if i never spend too much.
  I love fashion and i love to look nice. I hope that's not a big deal

  The Chic and Cheap Blog
  The Chic and Cheap Blog on Facebook
  The Chic and Cheap Blog on Instagram
  Since Gfc is closing on 1st of july let's follow each other on Bloglovin

  ReplyDelete
  Replies
  1. the important thing is knowing when to stop....so it wont turn in an obsession!

   Delete
 2. nice post dear! Reminds me to slow down though. :) How about following each other? I am your new follower on GFC & Bloglovin. I hope you will follow me back, come see my blog now. See you :)

  XX, IamJenniya

  ReplyDelete
  Replies
  1. thank you jenniya...im following you too...

   Delete

ShareThis