Total Pageviews

Wednesday, June 19, 2013

15 gjera qe duhet ti dini!
  1. Aplikoni krem me faktor mbrojtes Spf (sun protecting factor) edhe kur koha eshte e vrejtur apo eshte dimer. 
  2. Nese djersisni shume apo laheni ne det ose pishine, riaplikojeni cdo 2 ore.
  3. Kur zgjidhni nje krem me SPF, sigurohuni qe te jete bllokues edhe per rreatimin UVA, ndryshe do te jeni i ekspozuar ndaj tyrre dhe mbrojtur vetem nga UVB.
  4. Per te perditshmen tuaj, perdorni te pakten nje krem me spf 15. Fytyra eshte me delikate se do pjese tjeter e trupit.
  5. Aplikoni kremin me spf ne te gjitha pjeset e trupit, edhe ne vesh, gishta apo kembe.
  6. Perdorni syzet dhe kapelet per nje mbrojtje ekstra per syte dhe skalpin tuaj te kokes. Pervecse ju  bejne fashion, jane te vetmet gjera qe mbrojne keto pjese.
  7. Evitoni rrezet e diellit nga ora 10 deri ne oren 16. Ne kete kohe, rrezet e diellit bien pingul mbi Toke dhe rrezatimi eshte me i madh.
  8. Vishuni me rroba te trasha ose te erreta, sepse ajo kane nje SPF me te madhe sesa ato me ngjyra te hapura dhe te holla. Megjithate do ishte mir qe ne vere rrobat te lahen me detergjente te posacem per veshjen e tyre me SPF.
  9. Kini kujdes sepse cdo ngjyre e lekures e cila ndryshon nga ngjyra juaj natyrale eshte nje demtim i diellit. Sa me e erret, aq me e demtuar eshte.
  10. Te gjitha ngjyrat e lekures jane te ekspozuara ndaj kancerit te lekures, jo vetem ai i zbehti.
  11. Shumica e kancerit te lekures shkaktohet kryesisht nga nga rrezatimi diellor perpara moshes 20 vjec.
  12.  Melanoma eshte kanceri i lekures me i shpeshte per te rinjte dhe rrezikon seriozisht jeten duke cuar deri ne vdekje.
  13. Melanoma mund te shfaqet edhe ne skalpin e kokes.
  14. Dielli nuk demtom thjeshte lekuren, mund te demtoj edhe syte duke shkaktuar katarakten e syve.
  15. 90% e linjave te ftytyres, rrudhave apo njollave kafe shkaktohen nga rrezatimi diellor dhe mund te parandalohen me kujdesin e duhur.


  2 comments:

  1. Great post! I'm your new follower! I hope to see you in my blog sometimes. Thanks! :) Kisses from VV!!

   ReplyDelete

  ShareThis