Total Pageviews

Wednesday, May 15, 2013

Une jam nje Blogere (1)


Sot do te prezantojme nje
 blogere e cila jeton ne Trento te Italise dhe 
qe eshte nder te paktat vajzat b/vlogere shqiptare e cila ka preferuar qe pasionin e saj per fashion-in ta sjell permes botes se makiazhit. Eshte e thjeshte, me shume klas dhe di gjithone te sjelle per te gjithe ne video interesante ku 
besoj te gjithe e gjejne veten. 
 Posedon nje faqe ne Facebook
nje website si dhe nje kanal ne Youtube nga 
ku ajo deshiron qe te gjithe ta njohin veten permes 
makiazhit. "Knowing yourself 
through make up"...dhe PO! ajo
di te vishet bukur!


"Quhem Eralda jam 26 vjece dhe jetoj ne Itali prej 8 vjesh..Kam shume deshire te ndaj me ju nje nga pasionet e mia te preferuara (pervec te ngrenit ) qe eshte bota e bukurise dhe makeup-it. Pse makeup-i?Sepse e konsideroj si nje art me vete ku cdo kush mund te pershkruaj dhe shprehi veten e tij ne cdo lloj ngjyre apo forme.
Nese edhe ju e mendoni keshtu atehere ju pres ne kanalin tim ne youtube-> InspiredMakeUpAlb ku do te gjeni video tutorial ne shqip mbi grimin,keshilla, kuriozitete dhe pse jo edhe ndonje sygjerim nga ju....Ju pres
"

 
 1.Cdo te te thuash me "Knowing yourself throught make up"?

“Knowing yourself throught makeup” eshte ne nje fare menyre qellimi im si video-blogere ( ose vlogere) per te gjitha vajzat.Eshte pak i komplikuar si mesazh por po i bie shkurt duke thene dy gjera qe kam perzemer.Ne radhe te pare grimi eshte vertet nje arme joshese per cdo femer por ndonjeher edhe keqperdoret dhe shnderrohet ne nje “maske” qe pa te nuk do benim dot.Pasioni im mbi makeup-in me shtyu qe te informohesha e te lexoja me shume mbi te,sidomos keto pese vitet e fundit.Sa me shume zbuloja mbi kete bote aq me shume mesoja gabimet e mia ne kurimin e vetes.Nje rast shume i thjesht qe me ka kthyer totalisht mendim eshte ai i perdorimit te produkteve bio-natyrale,qe me perpara as qe e vrisja mendjen se cfare vija ne fytyre.Ne radhe te dyte mendoj se cdo vajze duhet te nxjerri ne pah pikat e forta dhe te fshehi difektet, por mbi te gjitha gjeja me e rendesishtme eshte qe te ndjehet mire me veten e saj me apo pa makeup.
 

2.Cfare te shtyu te beheshe nje Guru youtube-i?

Oh faleminderit per mua esht nje kompliment por akoma nuk e konsideroj veten si Guru,duhet akoma shume pune . Familja ka qene shtysa ime me e madhe,dhe e kam fjalen per dy motrat e mia qe me kane mbeshtetur ne kete iniziative qe per mua ishte tabu.Edhe shoqeria ka qene nje pike e forte,shpesh here shoqet e mia me thonin “qenke ber e bukur sot,po pse nuk na ben ndonje video ne youtube”...e merja gjithmone duke qeshur.

3.A ke ndonje guru te preferuar?Pse te pelqen?

Kam shume por e preferuara ime eshte Carli Bel,shume e famshme ne youtube.Me pelqen ajo jo vetem si Guru por edhe si person sepse ne videot e saj percjell gjithmone mesazhe te rendesishme sensibilizuese vajzave qe e ndjekin nuk e di por me jep shume pozitivitet sa here qe e shoh.

4.Pse zgjodhe te flasesh ne shqip?
Shikoja shume vajza amerikane dhe italiane por asnje shqiptare qe te fliste shqip dhe keshtu mora guximin dhe karikova videon e pare....nje traum e vertet haha .

5 .E ke menduar ndonjeher gjithe kete eksperience si ndonje mundesi fitimi monetar?

Te them te drejten jo,mendoj se kush eshte profesioniste ne kete fushe mund te bej karrier duke pasur perfitime por per nje v/blogere eshte thjesht hobby.Pooooor pse jo edhe po te ishte, nuk do e refuzoja sigurisht. Te kthesh pasionin ne profesion eshte dicka qe rralle here koincidon.
 
6. Pa cfare nuk do dilje kurre nga shtepia qe do ia sygjeroje dhe te tjereve?
Ah sdo dilja nga shtepia pa kremin tim me faktor mbrojtes 15 ose 30,shkaqet e plakjes se parakoshme shfaqjes se njollave dhe tumoreve te lekures vijne pikerisht nga rrezet e demshme te diellit.Madje edhe ne dimer perdor fondotinte me SPF15.Kete gje do jua sygjeroja te gjitha vajzave,te blejne fondotinten e tyre me faktor mbrojtes sidomos ne vere,eshte bukur te nxihemi si cokollat por duhet bere ne menyren e duhur,te parandalosh eshte me mire se sa te kurosh thone italianet.
7 .Cila eshte rruga qe ndjek nje tutorial deri sa postohet ne kanalin tend?

Atehere fazat jane tre: xhirimi,montimi dhe karikimi ne youtube.Faza e pare ka te bej me pergatitjen e gjithckaje, kurimi i cdo detaji eshte i rendesishem dhe perpiqem gjithmone qe te jem sa me e qarte per te gjithe ata qe me shohin,dhe pse ndonjeher nuk eshte gjithmone keshtu,ne fund te videove ve edhe bloopet ose prapaskenat per te sjell nje buzeqeshje,sepse asnjeri nuk eshte perfekt .Faza e montimit eshte me e merzitshmja nga te gjtha sepse do presesh,ngjitesh-shqitesh videon sa e sa here dhe kjo pune te lodh e te merr shume kohe.Faza e fundit eshte reagimi i publikut qe gjithmone e pres me padurim derisa video karikohet.

8. A ke ndonje te preferuar?

Ne menyre te vecante videot ku ricikloj produktet qe me kane mbetur apo kur me ndizet llampa per ndonje shpikje te vecante,si ajo psh e krijimit te buzekuqit duke perdorur nje labelo ose gjalp per buzet dhe tonet e preferuar te syve.Jane video qe i realizoj me shume deshire sepse defrehem jasht mase.

9. A ka ndonje video ku nuk te pelqen vetja?
 
Te them te drejten porthuajse ne te gjitha sepse gjej gjithmone dicka qe duhet ta beja me mire por keshtu fizikisht videot kur duhet te aplikoj ndonje maske dhe me duhet te jem komplet pa makeup.
E di nje sekret,nuk me pelqen vetja pa makiazh tek syte,i kam te vegjel dhe shpesh here me shkembejn si orientale hahah...


10.Cili ka qene komenti apo mesazhi ku je ndier me keq gjate periudhes tende te blogimit?po ai me i mir?
Une jam nje person e ndrojtur para objektivit te telekameres dhe shpesh here nuk flas lirshem,kjo mund te duket fallco nga ana e publikut por realisht nuk eshte keshtu,marrdheniet e mia me videokameren jane ne konfidenc e siper .Kurse ai me i miri,kam marre shume komplimenta per iniciativen qe me kane bere te shkoj perpara dhe te realizoj akoma me shume video te reja.

11.Nje mesazh per Albania got style?
 
                                                              Me vjen ne mendje nje thenie e te madhit Freddy Mercury “Nese do te besh dicka beje me stil” be original,be you..

...dhe suksese ne rrugen tende Eralda sepse...
 
 

1 comment:

  1. shume interviste e bukur...i kam par ca video ne youtube.keep on doing it girl! suksese dhe faqes se re

    ReplyDelete

ShareThis